Náučný chodník

Habitus:

zriedka ker, väčšinou až 20 metrov vysoký opadavý strom s kompaktnou korunou

Borka:

u mladých stromov žltosivá až hnedosivá hladká, u starších plytkorozbrázdená borka

Konarik:

hnedé až sivohnedé protistojne rozkonárené konáriky s protistojne postavenými púčikmi; u niektorých stromov sú konáriky porastené výraznými korkovými lištami

Listy:

protistojné, dlaňovito 3-5-laločnaté svetlozelené listy; laloky nerovnako veľké - koncový lalok najväčší, okrajové sú menšie; stopka listov je krátka, sviežozelená, po odtrhnutí uvoľňuje biele mlieko; okraje listu sú celistvookrajové s tupými lalokmi;

Kvety:

žltozelené obojpohlavné kvety usporiadané v početných chocholíkoch; kvitne na prelome apríla a mája

Plody:

krídlaté dvojnažky spočiatku zelené, neskôr svetlohnedé; dvojnažky usporiadané s krídlami v priamom uhle

Charakteristické znaky:

Laločnaté listy s nerovnako veľkými lalokmi; nažky v pároch s kridlami zvierajúcimi priamy uhol.

Nároky:

Polotieňomilná drevina, náročná na dostatok živín v pôde.

Pôvodnosť:

Pôvodná drevina na území Slovenska.

Rozšírenie:

Stredomorie, Britské ostrovy, juh Škandinávie, juh európskej časti Ruska. Na Slovensku tvorí význmanú súčasť sutinových lesov v dubovom vegetačnom stupni - lipovo-javorové sutinové lesy. Ako prímes sa vyskytuje v tvrdých lužných lesoch, xerotermofilných dubových lesoch a v lesostepiach. Vystupuje do výšky približne 800 metrov n. morom.

Pôvodnosť:

Pôvodná drevina na území Slovenska.

Využitie:

Vysádza sa ako okrasný strom v parkoch, pretože vytvára viacero farebných variet. Drevo sa využíva na výrobu kuchynského náradia, záhradkárskeho náčinia, hudobných nástrojov.

Zaujímavosť:

Z našich druhov javorov má najpevnejšie drevo. Významná pionierska drevina v nižších nadmorských výškach - v dubovom vegetačnom stupni.

Synonymá: